„PRZYPADEK” BEZ CENZURY!

Zrekonstruowany cyfrowo film Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek” zadebiutował w pełnej wersji reżyserskiej podczas kwietniowego pokazu specjalnego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA w Krakowie. Premierę zaszczycili obecnością odtwórcy głównych ról: Bogusław Linda, Marzena Trybała, Bogusława Pawelec i Monika Goździk oraz żona i córka reżysera. Pełną wersję filmu można dziś oglądać dzięki oryginalnym materiałom, które po cięciach cenzury przechował u siebie stały współpracownik Kieślowskiego - operator dźwięku Michał Żarnecki. Przed pokazem powiedział on publiczności: "Przypadek" był piątym filmem fabularnym Krzysztofa. Scenariusz napisał w lecie 1980 roku. Zdjęcia realizowaliśmy w 1981 roku. (...) Film kończyliśmy w warunkach konspiracyjnych. (...) Dzięki decyzji Studia Filmowego Tor i Marii Kieślowskiej podjęliśmy się rekonstrukcji filmu w oryginalnym kształcie, w jakim Krzysztof go skończył. Było to niesłychanie trudne zadanie. (...) Te fragmenty, które wycięła cenzura zaginęły. Nie wiadomo, co się z nimi stało. (...) Przez 30 lat przechowywałem taśmy dźwiękowe do tego filmu. (...) Zrekonstruowany film jest kompletnym obrazem, bez fragmentu ujęcia z siódmego aktu, który zaginął w Filmotece. (...) Myślę, że dzisiejszy pokaz jest prawdziwą premierą filmu "Przypadek". 

Zrealizowany w 1981 roku film został z powodu stanu wojennego zatrzymany przez cenzurę i podzielił los „półkowników”. Na ekrany polskich kin trafił dopiero po sześciu latach - 10 stycznia 1987 roku.

"Przypadek" to chyba jeden z najwspanialszych, najbardziej oryginalnych i najmądrzejszych filmów, jakie powstały po II wojnie światowej. (...) Cenzura zamknęła go na półkach na sześć lat i uniemożliwiała konfrontację z publicznością. (...) Światowa premiera "Przypadku" odbyła się w 1987 roku na festiwalu w Cannes, ale nie w Konkursie Głównym, bo dyrektor festiwalu Gilles Jacob stwierdził, że kontekst polityczny i społeczny może być nieczytelny dla obcokrajowców. O tym, jak bardzo się pomylił świadczą entuzjastyczne recenzje nie tylko krytyki filmowej, ale również wypowiedzi, eseje, filmy poświęcone twórczości Kieślowskiego, a w szczególności temu filmowi - mówił o filmie "Przypadek" krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

Więcej o filmie…

BIP