0a SF TOR - Powrócić w twe ramiona (Back To Your Arms)
Powrócić w twe ramiona
KRISTIJONAS VILDZIUNAS
OPIS

Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Latem 1944 roku Armia Czerwona „wyzwalała Litwę sowiecką ze szponów faszyzmu”. Litwini nie spodziewali po owych „wyzwolicielach” niczego dobrego. Główny bohater, Vladas, jak wielu jego rodaków planuje wraz z żoną i córką ucieczkę na Zachód. Ostatecznie jednak rodzina rozdziela się. Żona z córką uciekają za granicę, zaś Vladas zostaje na Litwie.

Mija piętnaście lat. Ruta, córka Vladasa, ma dwadzieścia jeden lat. Mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych, ale studiuje sztuki piękne w Niemczech Zachodnich. Vladas cieszy się uznaniem jako pisarz na Litwie.

Ruta i Vladas planują spotkanie w Berlinie. Alianci podzielili stolicę Trzeciej Rzeszy na sektory: sektor radziecki zostaje stolicą komunistycznych Niemiec Wschodnich, a pozostałe tworzą „wyspę” w postaci Berlina Zachodniego. Berlińczycy ze wschodniej i zachodniej części są wciąż sąsiadami, którzy spotykają się na ulicy. "Powrócić w twe ramiona" to jednak opowieść o spotkaniu, do którego nie doszło. W każdym razie nie w takiej postaci, jaką wymarzyli sobie córka i ojciec...


Powrócić w twe ramiona jest pierwszą koprodukcją polsko-litewską.
Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz funduszu EURIMAGES. Film został wyprodukowany przez litewskie Studio Uljana Kim. Ze strony polskiej koproducentem filmu jest Studio Filmowe Tor. Autorem muzyki do filmu jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Duży wkład w powstanie filmu miał również znany niemiecki producent Karl Baumgartner.

REŻYSERIA
KRISTIJONAS VILDZIUNAS
SCENARIUSZ
KRISTIJONAS VILDŽIUNAS
ZDJĘCIA
VLADAS NAUDŽIUS

MUZYKA

ANTONI KOMASA-ŁAZARKIEWICZ

OBSADA

GIEDRIUS ARBAČIAUSKAS
ANDRIUS BIALOBŽESKIS
FRANZ BROICH-WUTTKE
MARGARITA BROICH
AIRIDA GINTAUTAITE
JURGA JUTAITE
VYTAUTAS KANIUŠONIS
ALEKSAS KAZANAVIČIUS
AUGUSTIN KRAMANN
ELŽBIETA LATENAITE
MAREN SCHNEIDER SANDRA
NORBERT STÖSS
SABIN TAMBREA

ROK PRODUKCJI
2010
BIP