SUKCES POLSKIEGO KINA W BATUMI

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego w Batumi w Gruzji / BIAFF odbywający się w dniach 21 – 28.09.2009 zakończył się wielkim sukcesem azjatyckiej i polskiej kinematografii. Na żadnym międzynarodowym  festiwalu filmowym zagranicą nie jest tak obszernie przedstawiane polskie kino. Podobnie jak w poprzednich latach (2007 – seminarium filmowe Andrzej Wajda – widziany z bliska, pierwsza publikacja o Wajdzie po gruzińsku autorstwa Andrzeja Słowickiego; 2008 – seminarium filmowe Krzysztof Kieślowski odkrywany na nowo) autorem polskiego programu i kuratorem był Andrzej Słowicki, honorowy prezes legendarnego DKF "Kwant" (drugi kurator - Michał Bogucki), a sponsorami byli Polski Instytut Sztuki Filmowej i Urząd Miejski Batumi.  

 

Jury pod przewodnictwem Josa Stellinga (Holandia) uznało w konkursie głównym za najlepszy film fabularny Rysę reżyserii Michała Rosy. Film przedstawił jego montażysta, Krzysztof Szpetmański. Także uczestniczyła w tej sekcji polsko-niemiecka produkcja 33 Sceny z życia reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. W konkursowej sekcji dokument pokazano norwesko-polski film Yodok reżyserii Andrzeja Fidyka.

            Jury pod przewodnictwem Irakliego Kwirikadze (Gruzja) w konkursie Młodego Kina przyznało Nagrodę dla najlepszego reżysera Agnieszce Smoczyńskiej za film Aria Diva z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Filmem otwarcia był dokument z tej szkoły Andrzej Wajda: róbmy zdjęcia! reż. Maciej Csuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter i Piotr Stasik. Ponadto pokazano w konkursie polskie filmy z PWSTviT z Łodzi Małżonkowie reż. Dara Van Dusen, Tam gdzie słońce się nie spieszy reż. Matej Bobrik i Luxus reż. Jarosław Sztandera oraz produkcję SFP Szklana pułapka reż. Paweł Ferdek.

            Uroczyście obchodzono 70-lecie urodzin i 50-lecie twórczości filmowej Krzysztofa Zanussiego z udziałem władz Autonomicznej Republiki Adżarii i miasta Batumi. Przed filmami Rozmowy istotne - Krzysztof Zanussi reż. Stanisław Zawiśliński (współreż. Sławomir Rogowski) i Serce na dłoni reż.Krzysztof Zanussi wystąpili ich autorzy.

 

 

 

fot. Andrzej Słowicki

 

Gośćmi wernisażu wystawy KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI ODKRYWANY NA NOWO byli Krzysztof Zanussi – producent Kieślowskiego, Stanisław Zawiśliński – autor biografii Kieślowskiego, Mieczysław Kuźmicki - dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, które ją udostępniło.

            W cyklu Mistrzowie pokazano Trzy kolory: Czerwony reż. Krzysztof Kieślowski, produkcja Francja / Szwajcaria / Polska, 4 noce z Anną  reż. Jerzy Skolimowski, Polska / Francja, Tatarak reż. Andrzej Wajda i Złotą klasykę Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie (Jerzego Bossaka Powódź, Władysława Ślesickiego Rodzina człowiecza, Płyną tratwy i Zanim opadną liście, Ludwika Perskiego Portret dyrygenta, Kazimierza Karabasza Ludzie w drodze i Muzykanci, Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzyńskiego, Pamiątka z Kalwarii oraz nowy dokument Miasto bez Boga reż. Jacek Petrycki.

Gośćmi jubileuszu 60-lecia WFDiF był dyrektor naczelny wytwórni i jej producent Włodzimierz Niederhaus oraz reżyser i operator filmowy Jacek Petrycki. Moderatorem spotkań był Andrzej Słowicki.

 

 

 

Informacja: PR BIAFF 2009.

 

BIP